Sputnik V a proč bychom jej měli chtít?

Ruský Sputnik V je kontroverzním tématem a politická reprezentace je jak jinak, než rozpolcena. Chceme-li provést úspěšné očkování, musíme se přiklánět i ke kompromisům.

Ruskou vakcínu Sputnik V vyvinuli na bázi adenovirového vektoru, stejně jako vakcína od firmy Astra Zeneca. Adenovirové vektory jsou považovány za extrémně bezpečné a jsou jedny z nejsnazších technik. Vektory jsou viry, u kterých byl odstraněn gen odpovědný za replikaci. Proto již nepředstavují žádnou hrozbu infekce. Vědci používají vektory k přenosu genetického materiálu z jiného viru – proti kterému je očkován – do lidské buňky.

Financování a vývoj RDIF

RDIF je ruský státní investiční fond, který byl založen v roce 2011, aby spolu s renomovanými mezinárodními finančními a strategickými investory uskutečňoval společné investice, zejména v Rusku.

Od začátku pandemie COVID-19 hraje RDIF klíčovou roli v boji proti viru v Rusku. Ve spolupráci s některými z předních světových institucionálních investorů jsme vybrali a financovali ty, které považujeme za nejslibnější testovací systémy, léky a vakcíny COVID-19. RDIF podporuje vývoj ruské vakcíny COVID-19 v Centru Gamaleya a investuje do masové výroby vakcíny společnostmi v portfoliu RDIF.

Jak vakcína funguje?

Vakcína by měla působit tak, že připraví tělo na obranu proti infekci koronavirem SARS-CoV-2. Tento virus má na svém vnějším povrchu bílkoviny, které se nazývají „spike proteiny“ a umožňují vstup viru do lidských buněk, kde následně způsobují onemocnění. Vakcína Gam-Covid-Vac se skládá z jiného viru (tzv. adenoviru), který byl upraven tak, aby obsahoval gen pro produkci „spike proteinu“ SARS-CoV-2. Je určena k podání ve dvou dávkách, přičemž první dávka obsahuje jiný typ adenoviru (adenovirus 26; Ad26) než druhá dávka (Adenovirus 5,; Ad5). Ani jeden z těchto typů adenoviru se nemůže v lidském organismu množit a nezpůsobuje onemocnění. Jakmile je vakcína podána, vytvoří se díky ní v lidském těle „spike protein“, avšak bez rozvoje onemocnění. Imunitní systém člověka bude proti tomuto cizorodému proteinu vytvářet přirozenou obranu – protilátky a T buňky.

Zdroj: https://www.sukl.cz/sukl/ema-zahajila-prubezne-hodnoceni-vakciny-sputnik-v; https://sputnikvaccine.com/about-us/the-russian-direct-investment-fund/

Jak to tehdy bylo? – Jak to je teď?

Schválení vakcíny ruským ministerstvem zdravotnictví oznámil 11. srpna 2020 ruský prezident Vladimir Putin. V současnosti s touto vakcínou očkuje již mnoho zemí a další se přidávají.

  1. dubna byla vakcína Sputnik V schválena v Panamě a v dalších státech jako: Sputnik V byl schválen také v Rusku, Bělorusku, Argentině, Bolívii, Srbsku, Alžírsku, Palestině, Venezuele, Paraguay, Turkmenistánu, Maďarsku, Spojených arabských emirátech, Íránu, Guinejské republice, Tunisku, Arménii, Mexiku, Nikaragui, Republice srbské (subjekt Bosna a Hercegovina), Libanon, Myanmar, Pákistán, Mongolsko, Bahrajn, Černá Hora, Svatý Vincenc a Grenadiny, Kazachstán, Uzbekistán, Gabon, San Marino, Ghana, Sýrie, Kyrgyzstán, Guyana, Egypt, Honduras, Guatemala, Moldavsko, Slovensko , Angola, Konžská republika, Džibuti, Srí Lanka, Laos, Irák, Makedonie, Keňa, Maroko, Jordánsko, Namibie, Ázerbájdžán, Filipíny, Kamerun, Seychely, Mauricius, Vietnam, Antigua a Barbuda a Mali.

Je jen otázkou času, kdy čeští politici vezmou rozum do hrsti a objednají i Sputnik V, neboť je očividně stejně účinný jako již schválená vakcína od AstraZeneca.

Podrobnosti o vakcíně Sputnik V

https://grls.rosminzdrav.ru/Grls_View_v2.aspx?routingGuid=6c1f7501-7067-45b3-a56d-95e25db89e97&t

Připravovaný článek na příště: https://zelena-trojka.cz/co-bude-po-covid-19/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *